Haraldsrundan 5, 66900 Nykarleby
Letar du efter ett gammalt stockhus att rusta upp? Detta charmiga hus från 1800-talet på Haraldsrundan bär på en unik berättelse, omnämnt i Zacharias Topelius dagböcker när dåvarande ägaren, sjökapten Kerrman, höll storslagna fester. Här får du inte bara ett hem, utan en fin del av Nykarlebys historia. Kanske detta vore något för dig, en chans att skapa något alldeles unikt och återuppväcka en svunnen tid?
Huset har använts som fritidshus/sommarstuga under en längre tid och kan nu med lite omsorg endera fortsätta agera fritidshus, eller varför inte rustas upp till ett bostadshus? Den rymliga kallvinden möjliggör även inredning av en mysig vind. Ett renoveringsprojekt för den hugade, eller en fin tomt för ett nybygge. Läget är magnifikt, intill ån och relativt högt beläget med utsikt över åkrar och älven. Till fastigheten tillhör åkern nedanför och det finns således rum både för småskalig odling eller djurhållning.
Hör av dig för visning!
Energiklass: inget lagstadgat energicertifikat.
Teemme asunnon ostamisesta vaivatonta
-
Saat parhaan hinnan!
Saat meidän avullamme paremman hinnan. Voimme ilolla todeta, että maksamme palkkiosi puolestasi.
-
Luomme kysynnän!
Emme ainoastaan laita kotiasi myyntiin. Tehokkaalla konseptillamme luomme kysynnän ja poistamme mahdolliset ostamisen esteet.
-
Myymme nopeasti!
Konseptimme on niin tehokas, että asuntojen myyntiaika on tavanomaista lyhyempi.